X
تبلیغات
زولا
پاپیلوما ویروس انسانی که عامل ایجاد کننده زگیل تناسلی است - نور سیاه
نور سیاه
ادبی عرفانی طنز وهر چرت و پرت دیگه که بخواهید
پاپیلوما ویروس انسانی که عامل ایجاد کننده زگیل تناسلی است

مجله سلامت و پزشکی

بیماری که در صدر بیماری های جنسی است 
پاپیلوما ویروس انسانی که عامل ایجاد کننده زگیل تناسلی است درصدر بیماری‌های عفونی جنسی قرار گرفته است و پس از آن تب خال تناسلی و برخی عوامل میکروبی قرار دارند...


مسئول کلینیک سلامت جنسی مرکز ابن سینا، با اشاره به این که بیماری سوزاک یکی از قدیمی‌ترین عفونت‌های منتقله از راه جنسی است، گفت: بحث جدیدی که در زمینه سوزاک مطرح است مقاومت به دارو است. در حالی که سوزاک پیش از این به راحتی و با مصرف چند قرص درمان می‌شد.

دکتر لیلی چمنی تبریز افزود: در دنیا، پاپیلوما ویروس انسانی که عامل ایجاد کننده زگیل تناسلی است درصدر بیماری‌های عفونی جنسی قرار گرفته است و پس از آن تب خال تناسلی و برخی عوامل میکروبی قرار دارند. در کشور ما نیز علیرغم این که آمار دقیقی وجود ندارد، اما به نظر می‌رسد ویروس‌های تبخال تناسلی اهمیت ویژه‌ای یافته‌اند.

وی با اشاره به این ‌که اهمیت تشخیصی و درمانی ویژه‌ای برای بیماری «زگیل تناسلی» وجود دارد، اظهار کرد: برخی تیپ‌های این ویروس مستعد کننده سرطان دهانه رحم هستند. پاپیلوما ویروس انسانی از طریق تماس جنسی یا در هنگام عبور نوزاد از کانال زایمان در حین تولد منتقل می‌شود. طول دوره درمان این عارضه به وسعت و محل درگیر شدن این ویروس بستگی پیدا می‌کند.

چمنی تبریز افزود: گاهی نیاز است برای درمان از محلول‌های موضعی استفاده شود. البته زگیل‌های بزرگ را باید از طریق تکنیک‌های جراحی و یا لیزر برطرف کرد.

وی تاکید کرد: گذراندن اوج مرحله ابتلا به این معنا نیست که ویروس از بدن فرد پاک شده است، این ویروس پاک نمی‌شود و نیازمند مراقبت‌های ویژه خواهد بود.

چمنی تبریز همچنین با بیان این که سوزاک یکی از قدیمی‌ترین عفونت‌های منتقله از راه جنسی است، اظهار کرد: مهمترین مسئله در درمان سوزاک این است که بیمار به پزشک خود اعتماد کند و به محض مشاهده عدم نتیجه، اقدام به تعویض پزشک‌ نکند و اجازه دهد پزشک آزمایشات تکمیلی را برای وی درخواست کند. یک تصور در ایران وجود دارد که برای درمان یک بیماری پزشک زود تغییر می‌کند. در حالی که درباره بیماری‌های میکروبی شاید بهترین راه حل نباشد. پزشک باید مرحله به مرحله دارو تجویز کند. بویژه در تمام بیماریهای منتقله از راه تماس جنسی یا آمیزشی که زوج حتما باید با هم درمان شوند حتی اگر یک نفر از آنها علامتی نداشته باشد.

مسئول کلینیک سلامت جنسی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، با اشاره به این که سوزاک در مردان هم دیده می‌شود، عنوان کرد: سوزاک می‌تواند از مادر به نوزاد و در حین تولد منتقل شود. در این صورت حتی چشم نوزاد را نیز می‌تواند درگیر کند. حتی زمانی که در بدن نهفته می‌شود با عوارضی چون درگیری مفصلی خودش را نشان می‌دهد.
وی در پایان گفت: اگر فرد در مرحله حاد مراجعه کند یک درمان تک نوبتی مشکل وی را حل می‌کند. اما اگر در مرحله درگیری مفصلی و سیستم عصبی یا درگیری منتشر مراجعه کند طبیعتا طول درمان تفاوت می‌کند.