X
تبلیغات
زولا
حرکات ناگهانی باعث گرفتگی عضلات می شود - نور سیاه
نور سیاه
ادبی عرفانی طنز وهر چرت و پرت دیگه که بخواهید
حرکات ناگهانی باعث گرفتگی عضلات می شود

حرکات ناگهانی باعث گرفتگی عضلات می شود

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی گفت:براثر عوامل حرکات ناگهانی ممکن است در قسمتی از عضله یا کل آن گرفتگی ایجاد شود.

دکتر فرید رضایی مقدم متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با بیان این مطلب افزود : گرفتگی عضله به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می شود .
رضایی مقدم گفت : گرفتگی حاد که براثر حرکات ناگهانی مانند خم شدن ناگهانی یا از جابلند شدن سریع و یک دفعه، گرفتگی ایجاد می شود به گونه ای است که حتی فرد ممکن است از شدت درد از خواب بیدار شود.
وی افزود: این گرفتگی ممکن است در قلب نیز ایجاد شود که منجر به سکته قلبی در افراد می شود
رضایی گفت : دردهای حاد در کمر ، گردن و ساق و ران پا دردهای مزمنی هستند که به علت کاهش اکسیژن و افت قند و یا جمع شدن اسید لاکتیک به وجود می آید که اینها از نوع فیزیولوژیک هستند
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی افزود : دردهای آناتومیک که براثر حرکت میکروفیلامانها و حرکات انقباضی آنها ایجاد می شود به گونه ای است که با حرکت نقصان و انقباضی میکروفیلامانها، کلسیم از خارج به داخل و برعکس انجام می شود. وی گفت: سوخت و ساز مواد قندی در سلول به اکسیژن زیاد احتیاج دارد که در صورت نبود اکسیژن مخصوصا در شب، گرفتگی شدید ایجاد می شود.
وی گفت : عضلات بدن باید همیشه نرم باشد که اکثر گرفتگی ها براثر سفت بودن عضله و با یک حرکت ناگهانی ایجاد می شود.
رضایی مقدم افزود :گرفتگی عضله در افراد عصبی و کسانی که اضطراب و استرس دارند به علت انقباض عضلات، ده برابر بیشتر است .
وی درباره درمان گرفتگی حاد عضله گفت : فقط با یک تحریک دردناک مثل نیشگون و یا کندن موئی می توان تا حدی عضله را درمان کرد و همچنین در حالت مزمن همیشه باید حرکات کششی انجام شود تا با کشش ایجاد شده گرفتگی ها رفع شود.
رضایی درباره گرفتگی کمر گفت : کمردردها باعث دیسک کمر می شود و هنگام گرفتگی کمر باید فرد با استراحت کردن و گذاشتن کیسه آب گرم یا کیسه یخ از التهاب جلوگیری و عضله را نرم کند .